Acum 100 de ani se împlinea un vis ce românii de pretutindeni îl aveau de veacuri: visul de a fi uniți cu frații lor ce vorbeau aceeași limbă și erau din același neam; visul pentru o țară suverană pe ce mai rămăsese din pământul ce îl stăpâniseră odată vechii Daci. Ei și-au împlinit visul și ne-au dăruit o țară, iar noi…
Azi la 100 de ani de la Unire avem o Românie fărâmițată în atâtea părți câti oameni au mai rămas aici.
Fărâmițată de politică, de religie, de limitările fiecărui om, de ce vedem pe-afară și de multe alte lucruri, dar mai ales de mândrie si proastă educație.
Noi suntem cei care am înlocuit regele cu 100 de partide politice;
Cei care am înlocuit bunătatea cu corupția;
Cei care L-am înlocuit pe Dumnezeu cu o religie fără noimă și plină de reguli ce ne costă scump; a cărui rezultat a fost că mulți L-au scos de tot din calcul.   (nu e o aluzie la vreo denominație, ci mai degrabă la majoritatea lor);
Cei care am înlocuit simplitatea, dreptatea și inima curată a Dacilor cu aroganța și mândria romanilor;
Cei care am înlocuit natura cu mormane de gunoi și pădurea cu inundații și calamități;
Cei care am înlocuit relațiile pline de armonie și bună înțelegere cu televizorul și porțile închise ale casei și ale sufletului.
Fiecare act ce îl faci pe acest pământ al României e unul de ură sau de iubire pentru țara ta.
Ce-i doresc eu azi României și fiecărui român e: TREZIRE. Doresc să privim la ce au lăsat în urmă strămoșii noștri și să ne întrebam ce lăsăm noi în urmă pentru cei ce vor fi 100 de ani de acum. Doresc O Românie diferită, o Românie care azi se trezește și o ia de la capăt;
doresc o Românie unită!
Asta însă depinde de fiecare român în parte.
Romania suntem noi!
La mulți ani români frumoși !
La mulți ani frumoși, România !!!

(credit pentru poza: jecinci insta)

Cu drag,

Loading Likes...

One thought on “România unită?”

  1. Mandra de persoana care scrie acest blog. Mandra de primul post pe care l-a facut in legatura cu tara iubita!

    La multi ani romani !

    La multi ani Romania!!

    Mandra ca sunt romanca 😀

    Te pup

    :*

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *